شور رومی

از ویکی پدیا،دانشنامه ی آزاد

 

مولویه یا شور رومی (The Passion Of Rumi) نام آلبوم موسیقی است در دستگاه نوا با صدای شهرام ناظری که آهنگسازی برخی قسمت‌های آن بر عهده خود او است. این کار حاصل اولین همکاری شهرام ناظری با پسرش حافظ ناظری است. حافظ در این اثر علاوه بر نوازندگی، تنظیم آن را نیز برعهده دارد.

این اثر نامزد دریافت جایزهٔ گرمی ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ میلادی برابر با ۱۳۸۶ خورشیدی نیز شده‌است.

این کار در سال بزرگداشت مولانا عرضه شد و به عنوان یکی از بهترین لوح‌های فشرده سال جهان معرفی شد. روزنامهٔ «بوستون گلوب» چاپ آمریکا، در گزارشی با عنوان «شعر مولانا در حرکت»، به بررسی تلاش‌های شهرام و حافظ ناظری برای زنده نگه داشتن اشعار مولانا پرداخته‌است.

قسمتهای آوازی: ملودی‌های شاعرانه همگون با حال و احوال شعر سورئال مولانا، اجرای نو آورانه و طرز فکری که از ظاهر ردیف گذشته و به روح ردیف پیوند خورده و همچنین توجه به لحن‌های حماسی، استفاده از فضای باستانی و اسطوره‌ای آواز ایرانی، دقت بر سبک شناسی و اقتدار آواز قدما، توجه به طرز بیان و لحن خالص ایرانی، دوری کردن از لحن‌های خارجی، بخصوص لحن‌های عربی که وارد آواز ایرانی شده، بکارگیری تحریرهای ریتمیک و یک دست بودن زیر و بم های آوازی و دست اول بودن فکر آن از جمله مشخصات آوازی این اثر است.

فرم: موسیقی سنتی از چند فرم اصلی تشکیل شده: پیش در آمد، چهار مضراب، ساز و آواز، تصنیف، رنگ و کار و عمل. بطور مثال قطعه ۵ طرح فرم جدیدی را ارائه می‌دهد که ترکیبی است از تصنیف و آواز در آمیخته با تحریرهای ریتمیک. این طرح قبلا به این صورت در موسیقی ما وجود نداشته.

ارکستراسیون: با اینکه سازهای ما سازهای سنتی و فولکوریک هستند در آنها تغییرات کوچکی از نظر فیزیکی و اجرایی بوجود آمده هدف از این تغییرات بالا بردن توانایی موزیکال آنها از نظر صدادهی، قابلیتهای نوازندگی و هارمونی می باشد. بطور مثال استفاده چند آوایی از سه تار و هارمونی متناسب با موسیقی ایرانی، فعال نمودن هر چه بیشتر سیم بم بربت و عملکرد پر رنگ تر آن به صورت یک همراه باس در ارکستر، استفاده سلو از کمانچه آلتو برای اولین بار و اجرای ملودی‌های چند آوایی توسط آن.

آلبوم «مولویه» با یک فضای سنگین آمیخته از احساسات و شوق آغاز می‌شود و تا هنگامی که به پایان آن می‌رسد، هیجان انگیز است.

پ.ن:مدتیه روز و شب شهرام ناظری گوش میدم،و دو هفته ای هست که تقریبن تمام موزیکی که گوش میدم "شور رومی" هست و بس..نتونستم تموم انرژی که تو وجودم جمع شده رو ساکن نگه دارم..بالاخره اولین راهش رو پیدا کرد این نیروی شگفت که تحت تاثیر "شور رومی" پیدا شده بود و شیدا..راهی که از قضا پست جدید وبلاگم پس از مدت ها بود..خیلی حرف هست..خیلی حرف..حرف هایی که نمیدونم چرا میلی به تزریق به افکار دیگران ندارن..اما فقط یه جمله هست که نمیشه نگفتش و باید بیان شه...اون هم اینکه..یک نفس "شور رومی" رو گوش کنید..یک نفس..


/ 0 نظر / 15 بازدید